Zanim położysz pod choinkę. Słowo o prezentach dla dzieci.

Pod choinką znajdzie się urządzenie „techniczne”? Warto wcześniej zadać sobie kilka pytań, aby uniknąć zagrożeń związanych z prywatnością i bezpieczeństwem.

Smartfony i tablety

Nawet jeśli Twoje dziecko miało już z nimi kontakt, to dawanie mu takiego urządzenia na własność jest ważną decyzją. Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, czy dziecko jest gotowe wziąć na siebie taką odpowiedzialność. Według badań Influence Central’s 2016 Digital Trends Study, w USA średni wiek dziecka otrzymującego swój pierwszy smartfon to 10,3 lat.

W wieku 12 lat już 50% dzieci ma konta w mediach społecznościowych (głównie Facebook i Instagram).

Przed wręczeniem takiego prezentu odpowiedz sobie:

  • Jakie jest główne przeznaczenie urządzenia i jak będzie używane?
  • Czy dziecko zna podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa w Internecie?
  • Jakie aplikacje będą instalowane? Ile czasu dziecku będzie wolno spędzać online?
  • Jaka jest polityka szkoły w zakresie korzystania ze smartfonów?
  • Czy zainstalujesz aplikację kontroli rodzicielskiej, umożliwiającą monitorowanie aktywności dziecka?

Konsole gier

Miej świadomość, że otwierasz przed dzieckiem zupełnie nowy świat, którego już nie zechce opuścić.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wspólna zabawa konsolą, w gronie rodzinnym.

Wtedy dorośli mogą chronić dzieciaki przed niestosowną dla nich treścią, grami dla dorosłych, czatami z nieznajomymi i dokonywanymi w ramach gry niekontrolowanymi zakupami (przynajmniej, dopóki dzieci nie nauczą się robić tego odpowiedzialnie). Ponieważ gry wideo dają wiele radości i sprawiają dużą przyjemność, ograniczanie czasu ekranowego może się stawać coraz trudniejsze. Oto kilka wskazówek:

  • Zorientuj się, jak działa konsola.
  • Kupuj tylko takie gry, z którymi dzieci sobie poradzą.
  • Na samym początku aktywuj kontrolę rodzicielską.
  • Ustaw limity czasu dla gier.
  • Przechowuj konsolę w pokoju rodzinnym, by kontrolować przebieg zabawy, zwłaszcza gdy uczestniczą w niej osoby spoza rodziny.

Inteligentne zabawki i roboty

Urządzenia te oferują wiele wspaniałych funkcji, zarówno rozrywkowych jak i edukacyjnych. Fakt, że nie są „ekranami”, jak inne elektroniczne gadżety, przekonuje rodziców o ich mniejszej szkodliwości. Są jednak połączone z internetem i przez to mogą stanowić zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa rodziny. Zhakowane pluszowe misie, szpiegujące lalki i przytulanki to tylko niektóre z urządzeń, jakie zyskiwały sobie w ostatnich latach złą sławę.

Zanim wybierzesz podłączaną do sieci inteligentną zabawkę sprawdź, czy nie ma ona jakichś znanych luk w zabezpieczeniach. Wpisując do wyszukiwarki Google nazwę zabawki i “hack”, “security” lub “vulnerability” możemy znaleźć dyskusje, opinie i uwagi innych użytkowników. Jeśli opinie są złe, odstąp od zamiaru zakupu.

Jeśli wszystko jest w porządku, kontynuuj dociekania. Sprawdź, czy producent dba o bezpieczeństwo swoich produktów. Zapoznaj się z regulaminem i instrukcją użytkowania zabawki, żeby dowiedzieć się, jak bardzo jest ona inwazyjna i jakie gromadzi dane opisujące nawyki Twojego dziecka.

Upewnij się, że używasz silnego hasła i zmieniaj je często.

Postrzegaj inteligentną zabawkę jak drzwi do własnego domu; jeżeli nie są zamknięte przez cały czas, każdy może wejść.

Inteligentne akcesoria

Akcesoria takie jak zegarki z GPS czy monitoringiem aktywności mogą również mieć wpływ na bezpieczeństwo Twojego dziecka. Komunikują się one ze smartfonem, więc jeśli połączenie lub telefon nie są dobrze zabezpieczone, to osoba postronna może uzyskać dostęp do dokładnej lokalizacji dziecka, jego danych osobowych lub – co gorsza – nawiązać z nim kontakt. Dlatego też lepiej jest dobrze zastanowić się przed zakupem nad zaletami i wadami produktu, i wybrać najbezpieczniejszy wariant.

Autor: Dariusz Woźniak, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken.

Komentarze

Dodaj komentarz