Raport z najnowszego badania Państwowego Instytutu Badawczego NASK pt. Rodzice Nastolatków 3.0 pokazuje jasno, że jako rodzice miewamy błędne przekonanie o tym, co nasze dzieci robią w sieci…
Jak wynika z raportu NASK, widzimy tylko wycinek tego, co nasze dzieci robią w internecie. Nie wiemy dokładnie, jak długo, kiedy i na czym spędzają czas sieciowy.
– Porównanie odpowiedzi dorosłych i ich dzieci pokazuje, że rodzice mają złudne poczucie kontroli. Co więcej, duża część młodych ludzi porusza się w wirtualnym świecie samodzielnie i też samodzielnie zmaga się z cyfrowymi zagrożeniami. Większość rodziców nie dowiaduje się o niebezpiecznych sytuacjach, których doświadczają ich dzieci w internecie – mówi Anna Borkowska, psycholog z Akademii NASK.
Tylko nam się wydaje…
Ponad połowa (57,3% ) rodziców twierdzi, że ustala zasady korzystania z internetu. 65,3% dzieci zadeklarowało, że w ich domu nie ma takich reguł.
Rodzice poważnie nie doszacowują czasu korzystania z internetu przez dzieci – według nich przeciętnie jest to ok. 2,5 godziny na dobę, natomiast same nastolatki wskazują, że to średnio ponad 4 godziny dziennie.
Rodzicom wydaje się, że ich dzieci przestają być online o godz. 22.00 (tylko 1,8% rodziców zadeklarowało wiedzę, że ich dziecko korzysta z internetu o późniejszej porze). Z badań nastolatków wynika natomiast, że 7,7% z nich korzysta z internetu po godz. 22.00 (czasami aż do rana).
Młodzi ludzie oglądają patostreamy częściej niż myślą ich rodzice:
- 11,8% rodziców stwierdziło, że ich dzieciaki oglądają patostreamy, a 23,4% (czyli ponad dwa razy więcej!) młodych ludzi zadeklarowało, że ogląda takie treści.
- Aż 25,3% rodziców przyznaje, że nie wie, czy dziecko ogląda treści wulgarne i zawierające przemoc.
Według 84% rodziców ich dzieci nie doświadczyły przemocy słownej w internecie. Natomiast wskazania nastolatków sugerują, że tylko połowa z nich nie doświadczyła agresji internetowej (nastolatki – 51,2%). Co czwarty z nich był wyzywany online (26,8%) a co piąty ośmieszany w internecie (19,5%).
Co piąty rodzic (21,2%) jest przekonany, że stosuje system blokady ryzykownych treści w internecie, ale takich deklaracji nie potwierdzają same dzieci (nastolatki – 11,3%).
Nie wiesz wszystkiego
– Regułą jest, że rodzice nie wiedzą wszystkiego o negatywnych zdarzeniach, doświadczeniach i działaniach swoich dzieci w internecie – powiedział dr Rafał Lange, ekspert Działu Badań Rynku i Opinii w NASK PIB.
Rodzice prezentują postawy bardziej optymistyczne. Mają tendencję do beztroski, jeśli chodzi o kontrolę nad tym, co ich dzieci robią w internecie (Rafał Lange, NASK).
Dzieje się tak mimo tego, że dostrzegają np. symptomy tzw. problematycznego użytkowania internetu:
- nastolatki za długo przesiadują ze smartfonem,
- nastolatki robią się rozdrażnione, kiedy nie mają dostępu do smartfona,
- dzieciaki z powodu bycia online zaniedbują obowiązki szkolne lub domowe.
Zagrożenia, przed którymi staracie się uchronić swoje dzieci, nie znikają po zamknięciu drzwi do domu. Wchodzą do niego przez smartfon, tablet, komputer. Wasze dziecko może Wam zaginąć w swoim własnym pokoju (Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji).
Raport „Rodzice Nastolatków 3.0” to efekt projektu badawczego „Nastolatki 3.0”, w ramach którego cyklicznie badana jest młodzież z siódmych klas szkół podstawowych (i drugich klas w szkołach gimnazjalnych) oraz uczniowie drugich klas liceów i techników z całej Polski.
Image by Freepik
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.