Jak bezpiecznie korzystać z serwisów społecznościowych

Czy wiesz że:

  • 55 proc. rodziców śledzi swoje dzieci w Social Mediach. A Ty?
  • 53 proc. internautów spotkało się z internetowym hejtem. Czy Twoje dziecko też?
  • Facebookowe quizy mogą wymagać dostępu do konta, by  opublikować treść bez udziału użytkownika. Czy Twoje dziecko o tym wie?

Szybki quiz:

  1. Czy wiesz z jakich serwisów Social Media korzysta Twoje dziecko oprócz Facebooka?

Tak / Nie / Nie mam pewności

  1. Czy udostępnianie obraźliwego posta na Facebooku jest formą agresji internetowej?

Tak / Nie

  1. Czy sprawdzasz co Twoje dziecko robi w internecie?

Tak / Nie

 

Rozwiązanie quizu:

Odpowiedzi TAK na wszystkie pytania świadczą, że jesteś rodzicem świadomym zagrożeń płynących z internetu. Odpowiedź NIE na którekolwiek z pytań, to sygnał, że warto dowiedzieć się trochę więcej na ten temat, aby mieć szerszy obraz powagi sytuacji. Celem tego poradnika jest pomoc rodzicom w poznaniu tematyki bezpieczeństwa dzieci w sieci, aby czuli się w niej pewniej oraz wiedzieli jak zachować w różnych sytuacjach, które mogą dotknąć ich dzieci, a także ich samych.

 

Facebook, Instagram, Snapchat, YouTube

Te strony zna prawie każde dziecko i słyszała o nich większość rodziców. Możliwe, że zaskoczy Cię jednak fakt, że jest jeszcze jeden serwis społecznościowy popularny wśród młodych internautów, Ask.fm, w którym młodzi ludzie odpowiadają na zadawane im pytania.

Na każdej z tych stron obok zwykłych treści można trafić na przykre niespodzianki. Dlatego dziecko powinno wiedzieć, że:

  • Nie należy zostawiać w sieci numeru telefonu lub adresu. Nawet jeśli znajdą się na profilu prywatnym, w przyszłości może użyć ich stalker lub złodziej tożsamości.
  • Śmieszne zdjęcia mogą być przerabiane na memy, dlatego lepiej zastanowić się zanim umieści się je w internecie.
  • Zdjęcia drogich rzeczy mogą być pokusą dla złodziei.
  • Aplikacje (np. quizy) proszące o dostęp do konta, np. na Facebooku. Jeśli pozwolisz im na publikację, mogą umieszczać na profilu lub w prywatnych wiadomościach nieodpowiednie treści i linki do wirusów.
  • Hejt to niestety codzienność, a jego skutki bywają fatalne. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, by wiedziało, dlaczego nie ulegać pokusie dołączenia do hejtujących. Zapewnij, że może się do Ciebie zwrócić, jeśli samo padnie ofiarą hejtu.
  • Zdarzają się dorośli podszywający się w internecie pod dzieci w celu umówienia się z nimi. Dziecko powinno uważać w kontaktach z nieznajomymi, szczególnie jeśli jest proszone o to, by pokazało fragment ciała, przesłało zdjęcie albo dane (np. adres czy numer telefonu).
  • Linki w wiadomościach od znajomych i nieznajomych mogą być spreparowane – i to w taki sposób, by zachęcić do klikania! Należy unikać klikania w komunikaty typu “Zobacz, tu ktoś się z ciebie naśmiewa”, “Fajna gra pod tym linkiem”. To zwykle wirusy, strony wyłudzające dane lub strony wyłudzające płatne subskrypcje.

Autor: Marcin Opolski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *