Jak chronić dzieci korzystające z TikTok?

TikTok – aplikacja społecznościowa dla młodszych nastolatków – jest coraz bardziej popularny także w Polsce. To łatwa i pozornie nieszkodliwa zabawa, ale… Poznaj opinię ekspertów bezpieczeństwa

Nie wiesz, o co chodzi? Sprawdź nasz kompleksowy przewodnik po TikTok

Rodzice muszą wiedzieć, jak bardzo ich dzieci determinuje chęć zdobycia popularności w grupie rówieśników, jak sobie radzą z ich presją i potrzebą zdobywania coraz większej popularności.

Teoretycznie użytkownicy TikTok muszą mieć ukończone 13 lat. Jednak bardzo łatwo jest założyć konto również młodszym dzieciom. W związku z tym rodzice muszą zachować czujność. Jednym z pojawiających się zagrożeń są niewłaściwe treści, na przykład piosenki propagujące imprezowanie, palenie, alkohol czy narkotyki czy nieodpowiednie dla małych dzieci ruchy taneczne.

Innym niebezpieczeństwem jest Live.ly, zintegrowana z TikTok aplikacja do transmisji na żywo. Daje ona użytkownikom możliwość strumieniowego przesyłania filmów wideo; jej atrakcyjność i łatwość użycia mogą prowadzić do zaniedbania zasad bezpieczeństwa, np. niezamierzonej zamiany danych osobowych.

Wielu młodych użytkowników może nie wiedzieć, co powinni, a czego nie publikować w mediach społecznościowych. Mogą też nie wiedzieć, jak reagować na prośby nieznajomych o dane osobowe, zdjęcia lub filmy wideo.

I wreszcie, co dla młodych twórców też jest bardzo ważne: podobnie jak w przypadku innych platform mediów społecznościowych, tak i tu pojawiają się cyberprzestępcy, trolle i hejterzy.

Jak chronić dzieci na TikTok?

Jako rodzice nie odbierajmy dzieciom dobrej zabawy, możliwości rozwoju kreatywności i zaistnienia w grupie. Powinniśmy jednak wiedzieć, jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. Dariusz Woźniak, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken przypomina, że dbanie o bezpieczeństwo dzieci obejmuje:

  • Nadanie ich kontom statusu prywatności, co umożliwia dostęp do publikowanych treści jedynie zaakceptowanym użytkownikom.
  • Nieujawnianie (w ustawieniach aplikacji) lokalizacji użytkownika oraz poproszenie dziecka, by nie prowadziło transmisji na żywo z domu.
  • Monitorowanie korzystania z aplikacji, przynajmniej na początku, celem upewnienia się, że dzieci rozumieją podstawowe zasady bezpieczeństwa cybernetycznego i dobrze sobie radzą z presją użytkowników, wymagającą od nich bycia fajnym, spontanicznym i nieszablonowym.
  • Przestrzeganie dzieci, by zachowali ostrożność przyjmując nieznajomych do grona obserwatorów i nie odpowiadali na prośby o numery telefonów, adresy, nagie zdjęcia lub filmy.

TikTok jest dla dzieci rodzajem cyfrowej krainy czarów. Jeżeli chcą zostać twórcami filmów lub nagrań wideo czy też piosenkarzami, może to być właściwe miejsce dla eksperymentów i rozwoju twórczych pasji przez kontakt z innymi kreatywnymi ludźmi. Jednak, podobnie jak w przypadku każdej innej platformy mediów społecznościowych, otrzymane informacje zwrotne nie powinny być traktowane zbyt poważnie. Nie mogą też narzucać dziecku systemu wartości i źle wpływać na jego nastrój.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *