Na jakich portalach Twoje dziecko może paść ofiarą cyberprzemocy?

Na portalach społecznościowych młodzi ludzie narażeni są na cyberprzemoc. Według badań firmy Bitdefender („Teens and online Threats”), trzech na dziesięciu nastolatków doświadczyło nękania w sieci przynajmniej raz, a połowa zna osoby, które stały się ofiarami przemocy online.

– Warto interesować się tym, na jakie strony wchodzą nasi podopieczni oraz uczulić ich na podawanie informacji o sobie. Pomocne w tym zakresie są programy, które filtrują niepożądane treści oraz obserwowanie na co dzień zachowania dziecka. Nastolatkowie często bywają bezwzględni w dręczeniu i wyśmiewaniu za pomocą Internetu – komentuje Piotr Borkowicz z firmy Marken.

Statystyki pokazują, że Instagram (40%) przewyższył Facebooka (31%), jeśli chodzi o częstotliwość spotykanej przemocy. Na kolejnych miejscach są Snapchat (31%), Kik (27%) i YouTube (21%) . Kik ma większy współczynnik incydentów wśród 14- i 16-latków, natomiast na portalach takich jak Facebook, Live.ly, WhatsApp i Pinterest z nękaniem mogą spotkać się głównie 12- i 13-latkowie.

Wiadomość o tym, że dziecko doświadczyło cyberprzemocy, jest dla jego rodziców bardzo trudna. Oto konkretne kroki, jakie należy podjąć, aby zmniejszyć ryzyko podobnych przypadków:

  1. Włącz prywatny charakter profilu na Instagramie, aby uniknąć komentarzy od nieznajomych
  2. Nie zamieszczaj swoich zdjęć z hasztagami #rateme, #hotornot, #cutesttteen, etc.
  3. Blokuj i zgłaszaj każdego internetowego agresora na Facebooku
  4. Nie odpowiadaj na żadne wiadomości wysyłane przez prześladowców
  5. Nie przekazuj żadnych komunikatów mających na celu zastraszanie czy nękanie

Opublikowano

w

, ,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *