TikTok będzie trudniej dostępny dla dzieci poniżej 13 roku życia

Gromadzenie, przechowywanie i wyświetlanie danych dzieci w sposób niezgodny z amerykańskim prawem – oto powód, dla którego twórcy popularnej aplikacji TikTok będą musieli zapłacić 5,7 mln dol. kary. Niewłaściwe zarządzanie danymi nieletnich użytkowników zarzuciła firmie Amerykańska Federalna Komisja Handlu.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission, FTC) przyjrzała się sposobowi, w jaki sieć społecznościowa TikTok zarządza danymi nieletnich użytkowników. W wyniku tego dopatrzyła się licznych niezgodności z prawem federalnym.

Nie wiesz, co to jest TikTok? Sprawdź poradnik dla rodziców.

Większość naruszeń pochodzi z czasów aplikacji Musical.ly, która została wchłonięta przez twórców TikToka – niemniej to właśnie TikTok jest kontynuatorem działań Musical.ly. Efektem jest więc rekordowa kara w wysokości 5,7 mln dol., która nie tylko ma zmotywować TikTok do wprowadzenia zmian, ale też stanowić ostrzeżenie dla innych sieci społecznościowych, z których korzystają nieletni użytkownicy.

Źle zarządzane dane nieletnich

FTC stwierdziło naruszenie zapisów Children’s Online Privacy Protection Act (Ustawy o ochronie prywatności online dzieci), według którego dane osobowe dzieci poniżej 13 roku życia mogą być zbierane tylko za zgodą rodzica lub opiekuna. Konieczny jest także komunikat, jakie dane będą zbierane, a rodzic lub opiekun musi mieć możliwość złożenia wniosku o usunięcie konta dziecka.

Jeszcze Musical.ly (platforma, która w sierpniu 2018 roku przestała istnieć, łącząc się z TikTok), otrzymywała szereg skarg od rodziców, których dzieci tworzyły konta na platformie bez ich wiedzy – m.in. dlatego, że nie pytała ona młodego użytkownika o wiek. Dopiero po fali interwencji w 2017 roku Musical.ly wprowadziło pytanie o wiek.

Dane zbyt łatwo dostępne

Dane podawane przez użytkowników w ich profilach są, zdaniem FTC, zbyt łatwo dostępne dla tych użytkowników, które chcą te dane znaleźć. Jak wskazała Komisja, wśród takich danych są wiek i data urodzenia czy szkoła, do której uczęszcza dziecko. Odnotowano także próby nawiązywania kontaktu z dziećmi przez osoby dorosłe.

Sprawą, która także zaniepokoiła FTC, było przechowywanie danych użytkowników. Nawet zamknięcie konta użytkownika nie powodowało zniknięcia z platformy nagrań użytkownika ani informacji profilowych.

Co jeszcze musi zrobić TikTok?

Kara finansowa w wysokości 5,7 mln dol. jest tylko częścią ugody zawartej przez TikTok z amerykańską Komisją. Sieć musi także usunąć materiały znajdujące się w aplikacji, a nagrane przez osoby poniżej 13 roku życia. Ma powstać także (na razie w USA) „osobne doświadczenie” dla osób poniżej 13 roku życia z „dodatkowymi zabezpieczeniami i funkcjami ochrony prywatności”. W praktyce sprowadzi się to tylko do przeglądania nagrań innych osób, bez możliwości dzielenia się swoimi materiałami, komentowania innych nagrań, rozmów z innymi użytkownikami czy zarządzenia swoim profilem lub tzw. followersami  (fanami).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *