GADKI – podstawy profilaktyki wykorzystywania seksualnego dzieci

Dorosłym czasem trudno rozmawiać z dziećmi o zagrożeniu wykorzystywaniem seksualnym. Nie chcemy ich straszyć ani epatować zagrożeniami. Jednocześnie nie możemy bagatelizować tego zagrożenia. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podpowiada, jak uczyć najmłodszych 5 podstawowych zasad bezpieczeństwa. Noszą one nazwę GADKI.

Jak wskazują badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, aż 7% dzieci w Polsce doświadczyło co najmniej jednej formy wykorzystywania seksualnego, a sprawcami są najczęściej osoby z bliskiego otoczenia! Wraz z Fundacją apelujemy, by uczyć dzieci 5 podstawowych zasad (GADKI), które mogą zwiększyć bezpieczeństwo dziecka i zapobiec skrzywdzeniu. Sami także stosujmy się do tych zasad, wspierając dziecko w poszanowaniu jego granic.

Klucz: mam swoje granice!

– Wiele dzieci nigdy nie usłyszało, że nie zawsze muszą być posłuszne dorosłemu. Dzieci bardzo poważnie traktują najczęstszy sposób manipulacji sprawcy i jego instrukcję: nie mów nikomu. Nie wiedzą, że nie ma takiego sekretu, o którym nie można powiedzieć, jeśli niepokoi i martwi. Sprawcom jest łatwiej skrzywdzić dzieci, które nie czują własnych granic i takie, którym brakuje wiedzy o intymnych częściach ciała – jak je nazywać i że one są objęte szczególną ochroną – mówi Marta Skierkowska, psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

GADKI to 5 prostych wskazówek

Ggdy mówisz „nie”, to znaczy „nie”. Wytłumacz dziecku, że ma prawo powiedzieć „nie” nawet osobie dorosłej. Dziecko musi wiedzieć, że ma prawo do poszanowanie swoich granic. Jeśli musisz postąpić wbrew woli dziecka (np. złapać je, zanim wbiegnie na ulicę) – wyjaśnij, dlaczego tak robisz.

A – alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy. Nie chodzi tylko o sytuacje bezpośredniego zagrożenia, ale też o zgłaszanie zaufanej dorosłej osobie, że dzieje się coś niedobrego. Wytłumacz dziecku, że taką osobą może być nie tylko rodzic. Jak podpowiada Fundacja, wskaż dziecku, że jeśli dorośli mu nie uwierzą, powinno szukać pomocy tak długo, aż ją uzyska!

Ddobrze zrobisz mówiąc o tajemnicach, które Cię niepokoją. Tajemnica nie może być powodem dyskomfortu czy lęku. Wytłumaczmy dziecku, że to „zła” tajemnica i nie musi jej dochowywać, nawet jeśli tak mu kazano. Wyjaśnijmy, że za zwierzenie się zaufanej osobie ze „złej” tajemnicy nie spotka je kara!

Kkoniecznie pamiętaj, że Twoje ciało należy tylko do Ciebie. Nikt nie ma prawa zmuszać dziecka do robienia czegoś, co jest źródłem niepokoju czy dyskomfortu. Wspierajmy dziecko w poszanowaniu granic, jeśli nie chce np. przywitać się z jakimś dorosłym.

I – intymne części ciała są szczególnie chronione. Nikt nie może prosić dziecka, by pokazało czy pozwoliło dotknąć miejsc „zakrytych majtkami”. Uczmy dziecko, że podczas wizyty u lekarza, kąpieli czy pielęgnacji osoba dorosła powinna wyjaśnić, dlaczego musi dotknąć części intymnej i zapytać o pozwolenie!

– Sprawcy wykorzystywania seksualnego dzieci mają nad nimi zdecydowaną przewagę: są dorośli, stosują mechanizmy manipulacji. Przestrzeganie zasad GADKI może ochronić dziecko i zapobiec trudnym sytuacjom związanym m.in. z wykorzystywaniem dziecka – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

To nie twoja wina!

Wyjaśnij dziecku, że niezależnie od problemu, to nie ono jest winne i nie będzie miało kłopotów dlatego, że poprosi o pomoc. Jeśli trudno znaleźć zaufaną osobę, może nią być także konsultant Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111 (116111.pl).

Dowiedz się więcej

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jak rozmawiać z dzieckiem, zajrzyj do broszury Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Fundacja przygotowała też film animowany dla dzieci „GADKI z psem”.

Przytoczone na początku materiału dane pochodzą z Ogólnopolskiej diagnozy skali i uwarunkowań krzywdzenia dzieci, w wieku 13-17 lat (N=822), Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, 2018 diagnozakrzywdzenia.pl


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz