- Uparcie namawiamy do dawania dobrego przykładu – szczególnie w mediach społecznościowych, kiedy dziecko doskonale widzi, co robisz! Działajcie wspólnie, np. pokaż dziecku ustawienia prywatności na Facebooku lub wspólnie zainstalujcie program antywirusowy.
- Nigdy nie można zostawiać na profilu numeru telefonu, adresu domowego czy adresu e-mail.
- Nigdy nie można nadawać quizom (np. rozwiązanym na Facebooku) i aplikacjom (np. grom w smartfonie) zgody na publikację wiadomości w imieniu posiadacza profilu!
- Rozmawiaj z dzieckiem o niebezpieczeństwach w sieci i o tym, jak na nie reagować. Znając je, będzie też wiedzieć co zrobić, gdy na nie trafi.
- Kontrola dziecka nie zapewnia ochrony. Prędzej czy później dziecko założy fałszywy profil lub przejdzie do innego portalu, którego nie sprawdzasz (np. Snapchat lub Ask.fm).
- Zamiast kontroli możesz obserwować profil dziecka, nie komentując każdego wpisu.
- Wyjaśnij dziecku, że przed kliknięciem w link warto na niego spojrzeć. Uniknie bezkrytycznego klikania w odnośniki do stron z wirusami.
- Do listy znajomych na Facebooku najlepiej dodawać tylko osoby, które faktycznie się zna.
- Namów dziecko do instalacji AdBlocka, uchronisz je przed niektórymi niepożądanymi reklamami. Rozważ też dodatek NoScript, który zablokuje szkodliwe skrypty.
- Pokaż dziecku, że poza komputerem też istnieje życie. Jeśli zainteresujesz je rzeczywistą aktywnością, wyjdzie to mu tylko na dobre!
Marcin Opolski
Dodaj komentarz