Jeśli czytacie te słowa, już Was lubimy – jesteście fajnymi osobami, bo nie tylko troszczycie się o swoje dzieci, ale i chcecie robić to sensownie. To tak jak my – na co dzień nie tylko redaktorzy zajmujący się wpływem internetu na nasze życie, ale i rodzice dzieci w różnym wieku.
Niezbędnik, który właśnie zaczynacie czytać, powstał przede wszystkim z naszych własnych obaw,wyborów i doświadczeń. Chcemy, abyście po lekturze:
- sami stali się bardziej świadomymi użytkownikami internetu;
- zaczęli przekazywać dzieciom swoje dobre nawyki;
- wiedzieli, jak wesprzeć dziecko w trudnych dla niego sytuacjach online.
Niezbędnik zajmuje się dwoma ważnymi aspektami bezpieczeństwa online:
- Jak zagrać na nosie przestępcom (ochrona naszych dóbr – komputera, telefonu, ważnych plików, pieniędzy…)
- Jak wychować dzieci do samodzielności w internecie (ochrona dzieci przed ludźmi mającymi złe intencje, ale też przed skutkami ich własnego nieodpowiedniego postępowania).
Promujemy samodzielność – która przecież wymaga od nas zaufania wobec dzieci – bo z naszych doświadczeń wynika, że kiedy rodzice stają się policją w państwie opresyjnym, stosującą tylko restrykcje, dzieci zaczynają ukrywać przed nimi swoje działania czy problemy. Będą się bały, że “dla swego dobra” zostaną odcięte od ulubionej aplikacji. Jeśli zaś będziemy im towarzyszyć i uczyć odpowiedzialnego korzystania z internetu w atmosferze zaufania i partnerstwa, nie tylko będą bezpieczniejsze, ale i przyjdą do nas z problemami.
Dobrze wiemy, że takie podejście jest trudne, bo wymaga ciągłego uzupełniania wiedzy o internecie przede wszystkim od nas samych. Dlatego w pierwszej części Niezbędnika sygnalizujemy kilka problemów, zachęcając Was jednocześnie do zapisów do newslettera – co dwa tygodnie zapewnimy Wam lekturę kolejnych materiałów specjalnie dobranych do potrzeb rodziców.
Gotowi? Zapraszamy do lektury pierwszej części Niezbędnika i bezpłatnej subskrypcji kolejnych materiałów!
Joanna Ryńska
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.