MeetMe – czy to dobre dla dzieci?

MeetMe to aplikacja, która pomaga użytkownikom spotkać się z przebywającymi w okolicy nieznajomymi, przedstawiając nowych „przyjaciół”, zamiast organizować grupy społecznościowe.

Po zarejestrowaniu się za pomocą adresu e-mail lub konta na Facebooku można utworzyć własny profil. Pozwala on przeglądać kanały informacyjne znajdujących się w pobliżu osób i pisać wiadomości do wybranych użytkownikow. Według opisu aplikacji może być ona wykorzystywana do „flirtowania, nawiązywania przyjaźni, a nawet zakochiwania się”.

MeetMe zawiera funkcję o nazwie „AskMe”, która pozwala użytkownikom zadawać sobie nawzajem anonimowo pytania. Stosowana jest wirtualna waluta, którą można nabyć lub zdobyć, wykonując określone czynności w aplikacji.

Anonimowa gra randkowa mierzy poziom zgrania użytkownika z innymi uczestnikami zabawy. Na koniec wyświetla listę tych osób, do których warto jest wysłać wiadomość e-mail.

Za pośrednictwem witryny użytkownicy mają możliwość prowadzenia czatów, zarówno tekstowych jak i wideo, oraz wysyłania e-maili.

Czy MeetMe jest odpowiednie dla dzieci?

Według opisu aplikacji, jej użytkownicy muszą mieć co najmniej 13 lat, ale brak jest jakiegokolwiek mechanizmu weryfikacji wieku. Nawet jednak w przypadku starszych dzieci, zasady rządzące MeetMe zaprzeczają zasadzie, którą większość rodziców próbuje wpoić swoim dzieciom: nie rozmawiaj i nie spotykaj się z obcymi.
Zastrzeżenia budzi również to, że aplikacja zachęca do szybkiego organizowania randek. Wynika to z mechanizmu nagradzania tych użytkowników, którzy przeglądają profile osób przeciwnej płci. Dziecko czasem odnosi wrażenie, że chodzi tylko o grę, ale konsekwencje mogą być prawdziwe.

Treści niekontrolowane

Młody człowiek często ma wrażenie, że drugą osobę zna dobrze dzięki czatom i zdjęciom profilowym. Tymczasem internetowi przestępcy seksualni są przebiegli. Dzięki aplikacji mogą dowiedzieć się, gdzie przebywają ich potencjalne ofiary i uzyskać więcej wiadomości na ich temat. W aplikacji brak jest ustawień dotyczących poufności. W konsekwencji wszystkie informacje pozbawione są ochrony – zarówno dane osobowe, jak i nieodpowiednie treści. Ponadto nie ma monitorowania anonimowych pytań, które mogą być niegrzeczne i nieprzyjemne, a w konsekwencji prowadzić do cyberprzemocy.

Lepiej używać bardzo ostrożnie

Jeśli rodzic nie chce zakazywać dziecku używania MeetMe, powinien wziąż sobie do serca kilka rad:

  1. Rozmawiaj z dziećmi o ukrytych zagrożeniach związanych z aplikacją.
  2. Opowiedz o tym, w jaki sposób jako rodzic, będziesz monitorować wykorzystanie aplikacji.
  3. Sprawdź, jakie informacje udostępniają dzieci i czy obcy próbowali nawiązać z nimi kontakt.
  4. W razie potrzeby użyj funkcji „zgłaszaj nadużycie” i „blokuj profil”.
  5. Korzystaj z niezawodnego oprogramowania do kontroli rodzicielskiej, które blokuje wysyłanie i otrzymywanie nagich zdjęć oraz powiadamia rodziców, gdy dzieci proszą w aplikacji o bezpośredni kontakt.

Jako rodzice, zachęcajmy nastolatki do znajdowania prawdziwych przyjaciół w bardziej tradycyjnych miejscach: szkołach, drużynach sportowych itp.

Opracowanie: Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe

Komentarze

Dodaj komentarz