Dzieciaki nie znoszą być kontrolowane i śledzone (kto lubi?), rodzice wolą wiedzieć, gdzie jest ich dziecko. Można poszukiwać kompromisów – takim jest np. geofencing (wyznaczanie stref bezpieczeństwa).
Od kontroli do bezpieczeństwa
Wiele nastoletnich dzieci z uważa, że kontrolowanie ich miejsca pobytu narusza prywatność. Rodzice mówią, że taka wiedza jest im potrzebna do czuwania nad bezpieczeństwem dziecka. Szukając kompromisu, można sięgnąć po tzw. geofencing. Jest to wytyczenie przez rodzica, najlepiej w porozumieniu z dzieckiem, obszarów bezpiecznych. Opiekun za pomocą panelu kontrolnego może wyznaczyć miejsca niezagrożone – okolice domu, mieszkania dziadków, trasę do szkoły. Mechanizm informowania o położeniu dziecka uruchamia się dopiero po przekroczeniu strefy bezpiecznej – wówczas dziecko otrzymuje powiadomienie lub SMS z telefonu rodzica z prośbą o powrót do domu lub do bezpiecznej strefy.
Zaufanie to podstawa
– Dzięki wyznaczaniu tzw. stref bezpieczeństwa (geofencing) rodzic zyskuje niezbędną dla niego informację o lokalizacji dziecka, gdy nie będzie ona zgadzać się z deklaracją dziecka. Nastolatek z kolei zyskuje swobodę i większą pewność respektowania jego prawa do prywatności. Tak rozumiana kontrola położenia urządzeń mobilnych najmłodszych, a tym samym ich pobytu, może uchronić je przed potencjalnymi zagrożeniami i zapewnić obopólny spokój – mówi Kamil Sadkowski, badacz bezpieczeństwa ESET.
Podstawą wychowania jest wzajemne zaufanie oraz edukacja z zakresu zagrożeń, nie tylko tych online. W drodze ze szkoły do domu dziecko może być narażone na niebezpieczeństwa – ważne jest, by wiedziało, którymi drogami może spokojnie wracać, być świadome tego, że nie można rozmawiać z obcymi oraz znać podstawowe zasady ruchu drogowego. Warto uzgodnić z nim także okolice, po których może się poruszać bez rodzicielskiego nadzoru – tzw. strefy bezpieczeństwa. Dopiero opuszczenie tego obszaru powoduje reakcję urządzenia mobilnego.
Najmłodsi ze wsparciem
– Zaawansowane funkcje lokalizacyjne w aplikacjach sprawujących kontrolę rodzicielską, mogą pomóc zwiększyć zakres ochrony dzieci. Może to mieć ogromne znaczenie szczególnie w przypadku młodszych dzieci. Jeśli zgubią drogę, do opiekunów natychmiast trafia informacja, gdzie są. Wówczas rodzice będą mogli bez problemu odnaleźć je i zaprowadzić do domu. Dzięki nim najmłodsi czują się bezpieczni. Wiedzą też, że rodzice są spokojni i nie martwią się o nie – tłumaczy Sadkowski.
Fot. Pixabay
Źródło: materiał firmy ESET
Dodaj komentarz