Młot na pranki. YouTube i nowe zasady publikacji treści

Niebezpieczne wyzwania, żarty powodujące niepokój emocjonalny u dzieci czy instrukcja montażu bomby to przykładowe treści, które będą musiały zniknąć z YouTube’a.

Serwis YouTube zaktualizował zasady publikowania niebezpiecznych i szkodliwych treści. W wyniku aktualizacji do czarnej listy dołączyły m.in. filmy z niebezpiecznymi wyzwaniami czy z tzw. prankami (ryzykownymi żartami sytuacyjnymi). Filmy zawierające takie treści czeka blokada.

Ostatnio media pisały o wyzwaniu, które podejmowały amerykańskie nastolatki. Otóż fani filmu „Bird Box” („Nie otwieraj oczu”), emitowanego przez Netflix. W świecie przyszłości bohaterowie żyją przy zasłoniętych oknach, a wychodząc z domów mają opaski na oczach. Ich „naśladowcy” podejmujący wyzwanie też próbowali funkcjonować z zasłoniętymi oczami. Prowadzący w ten sposób samochód siedemnastolatek spowodował wypadek. Choć nikomu nic się nie stało, sytuacja ta jasno pokazuje ryzyko, jakie niosą za sobą wyzwania.

Obecnie na liście treści zakwalifikowanych jako niebezpieczne i szkodliwe YouTube wymienia:

  • instrukcja wykonania bomby;
  • wyzwania, które zachęcają do działań niosących ryzyko poważnych obrażeń fizycznych;
  • ryzykowne żarty (z ang. pranki), których ofiary wierzą, że znalazły się w prawdziwym niebezpieczeństwie, a przede wszystkim
  • żarty (pranki), które powodują niepokój emocjonalny u dzieci;
  • przyjmowanie twardych narkotyków;
  • inne działania mogące skutkować poważnymi obrażeniami.

Serwis zaznacza, że lista nie jest kompletna, ponieważ nie sposób wymienić wszystkie filmy, które mogą zostać uznane za zachęcające do działań nielegalnych lub niebezpiecznych.

Co ważne, jeśli twórca prezentuje zachowania niebezpieczne lub nielegalne w materiale o charakterze edukacyjnym, dokumentalnym, naukowym lub artystycznym i nie są nadmiernie drastyczne (np. film na YouTube jest reportażem o danym zjawisku) – treści te mogą nie zostać zablokowane. Musi być to jednak rzetelny materiał, a nie np. wyrwane z kontekstu jego fragmenty.

W regulaminie serwisu pojawiło się też ograniczenie dostępu do treści prowadzących do sprzedażowy narkotyków, alkoholu czy wyrobów tytoniowych.

Sprawdź dokładne .


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz