Podstawowe „techniczne” zasady cyberbezpieczeństwa w domu, w szkole, wśród kolegów…

Szkodliwe programy coraz łatwiej i sprawniej przedostają się do naszych smartfonów, tabletów i komputerów. Na szczęście wystarczą proste środki techniczne i odrobina czasu, by zabezpieczyć się przed większością zagrożeń. Całą przygodę z bezpieczeństwem powinniśmy zacząć od siebie, dając jednocześnie przykład dzieciom, tłumacząc im co robimy i dlaczego jest to ważne.

Zacznijmy od komputerów…

Podstawowym i obowiązkowym zabezpieczeniem na każdym komputerze jest program antywirusowy. W dużym skrócie jest to aplikacja, która chroni nas przed szkodliwymi programami m.in.

  • wyłudzającymi informacje (trojan horse),
  • kolekcjonującymi dane na nasz temat (spyware)
  • szyfrującymi dane i żądającymi okupu za odszyfrowanie (ransomware).

Bardzo łatwo można zainfekować komputer przez przypadek, a szczególnie często zdarza się to dzieciom. Mogą one chcieć zainstalować np. darmową grę znalezioną w internecie, która w rzeczywistości będzie złośliwym programem i zacznie wyrządzać szkody na urządzeniu. Na rynku jest wiele produktów antywirusowych, zarówno darmowych jak i w wersji komercyjnej. Ważne by program samodzielnie aktualizował bazę danych i sygnatury antywirusowe.

… ale dużo uwagi poświęćmy smartfonom

Od kilku lat coraz większym problemem stają się zagrożenia na smartfony i tablety, tym bardziej, że dzieci korzystają z nich w dużym stopniu poza naszą kontrolę – nieważne, czy damy je do zabawy młodszym internautom, czy wyposażamy we własne urządzenie starsze dziecko.

Na celowniku cyberprzestępców znalazł się głównie system operacyjny Android, gdyż możliwe jest instalowanie na nim programów spoza oficjalnego sklepu Google Play (wystarczy zaznaczyć jedną opcję w ustawieniach), a to właśnie nieautoryzowane aplikacje znalezione w sieci stanowią największe zagrożenie. To co znajduje się w sklepie jest poddawane kontroli i do minimum ogranicza ryzyko pobrania szkodnika.

Co potrafi taki szkodliwy program? Poza szpiegowaniem może np. wysyłać bez wiedzy użytkownika SMS-y na numery o podwyższonej opłacie. Dlatego warto zainstalować mobilny program antywirusowy i to najlepiej z oficjalnego sklepu, po sprawdzeniu komentarzy. Często posiadają one dodatkowe narzędzia, które pozwalają także na kontrolę rodzicielską – ile czasu dziecko może korzystać z urządzenia, jakie strony może oglądać itp.

Równie istotne jest aktualizowanie systemu operacyjnego i wszystkich zainstalowanych programów, wliczając w to wtyczki w przeglądarkach, Javę czy Flash. Jeżeli nie chcemy samodzielnie sprawdzać czy pojawiły się nowe łatki, najłatwiej jest ustawić aktualizację automatyczną.

Bezpieczna sieć domowa

Tutaj pisaliśmy nieco więcej o znaczeniu silnego hasła. Przypominamy o tym, bo od silnego hasła zależy także bezpieczeństwo całej naszej sieci domowej. Router, a więc urządzenie udostępniające nam internet w domu, jest swego rodzaju bramą, dlatego zamiast siatki na komary, lepiej zastosować trudne do sforsowania blokady i kłódki.

Hasło do routera to nie to samo co hasło do Wi-Fi. Pozostawienie fabrycznego, domyślnego hasła nie jest dobrym pomysłem, gdyż można je odszukać dla danego modelu routera w internecie.

 

Router podobnie jak dedykowane oprogramowanie może posłużyć do kontroli rodzicielskiej. Więcej informacji na ten temat przedstawimy w kolejnym tekście. Ważne jednak jest też to, aby uświadamiać najmłodszych o zagrożeniach i zachowaniu, które jest wskazane by zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci. Jednym ze sposobów może być wspólne instalowanie aplikacji np. zabezpieczających.

Samo blokowanie treści może doprowadzić do sytuacji, że w przyszłości taka osoba nie będzie wiedziała jak prawidłowo zareagować np. w czasie zainfekowania komputera szkodliwym programem.

 

Pięć prostych zasad zwiększających bezpieczeństwo:

  • Zainstaluj program antywirusowy dla systemu tradycyjnego
  • Zainstaluj program antywirusowy dla urządzeń mobilnych
  • Pobieraj aplikacje tylko z oficjalnych sklepów i sprawdzonych, autoryzowanych źródeł
  • Stosuj silne hasła także na urządzeniach dostępowych (router)
  • Regularnie aktualizuj system i zainstalowane programy

Autor: Maciej Ziarek

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *