500+ – złóż wniosek, uważaj na oszustów

1 lipca startuje możliwość składania wniosków o 500+ na pierwsze dziecko oraz o tzw. wyprawkę – 300 zł w programie Dobry Start. Uważaj – to czas żniw dla oszustów – rzekomych „pośredników”. Nie daj się nabrać.

Od 1 lipca program „Rodzina 500 plus” dotyczyć będzie wszystkich dzieci do 18. roku życia. Rodzice otrzymają więc świadczenie także na pierwsze dziecko, bez konieczności dokumentowania sytuacji finansowej.

Pierwszy wniosek należy złożyć od 1 lipca do 30 września – pierwsze pieniądze i tak wpłyną (z wyrównaniem) za 3 miesiące. Jeśli pierwszy wniosek złożysz po 30 września, świadczenie otrzymasz dopiero od miesiąca, w którym złożysz wniosek.

Wniosek – najlepiej elektronicznie

Wniosek warto złożyć elektronicznie. Dostępne są trzy możliwości:

  • przez bankowość elektroniczną – mając internetowe konto bankowe, wniosek złożysz po prostu po zalogowaniu na swoje konto, np. w zakładce z usługami – w każdym banku jest to rozwiązane inaczej;
  • przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – aby skorzystać z tej możliwości, musisz mieć konto w PUE ZUS lub profil zaufany;
  • przez portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o nazwie Empatia aby skorzystać z tej możliwości, także trzeba mieć profil zaufany.

Bezpłatnie i bez pośredników

Złożenie wniosku jest bezpłatne i dość proste. Warto poświęcić nieco czasu i uwagi na jego samodzielne wypełnienie. Należy unikać wszelkich „pośredników”. Ich pomoc nie jest potrzebna. Korzystając z ich „usług”, można natomiast nie tylko wyrzucić pieniądze, ale i przekazać w niepowołane ręce dużo cennych danych.

Zasady bezpieczeństwa

  • Przy masowych akcjach, takich jak składanie wniosków o świadczenie społeczne, nie ma „świetnych okazji” – są tylko oszuści chcący wykorzystać niepewność, czy sami sobie poradzimy albo chęć przyspieszenia działań.
  • Należy ignorować wszelkie zachęty (reklamy, komunikaty, e-maile) zachęcające do szybkiego działania czy oferujące natychmiastową pomoc.
  • Jeśli zdarzy Ci się jednak kliknąć w jakąś reklamę, nie wpisuj żadnych danych na stronie, na którą Cię przeniesie ten link.
  • Jeśli dostaniesz e-mail zachęcający do działań w sprawie 500+, nie klikaj linków, nie otwieraj załączników, nie odpowiadaj na wiadomość. Skasuj ją, najlepiej bez czytania.
  • Upewnij się, że jesteś na właściwej stronie – jedną z metod oszustwa jest podszywanie się pod zaufane strony. Dokładnie sprawdź adres internetowy oraz czy połączenie jest szyfrowane (symbol zielonej kłódki i adres internetowy z protokołem https://). Jeśli cokolwiek Cię niepokoi – literówka w adresie www, dziwny wygląd strony etc., wstrzymaj się z wnioskiem i powiadom właściwy podmiot ( info@mrpips.gov.pl w przypadku portalu Empatia, formularz kontaktowy w przypadku PUE ZUS oraz infolinia banku).
  • Korzystaj z bezpiecznego, zaufanego komputera – musi mieć zaktualizowany system operacyjny i program antywirusowy. Nie Wolno korzystać z grzecznościowo udzielonych komputerów czy komputerów hotelowych albo z kafejki internetowej ani z publicznego połączenia wi-fi (np. hotspot w czasie wakacji).

Image by asier_relampagoestudio on Freepik


Opublikowano

w

,

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *