Cyberprzygoda w Stacji Galaxy – nowa przestrzeń edukacyjna w Warszawie

W warszawskim Smart Kids Planet otwarto nową strefę Stacja Galaxy, skupioną na nauce bezpiecznego korzystania z Internetu. Dla najmłodszych przygotowano aż 13 ekscytujących misji, podczas których poznają tajniki cyberbezpieczeństwa.

Co, gdzie i kiedy?

Stacja Galaxy, pierwsza przestrzeń edukacyjna poświęcona cyberbezpieczeństwu, została oficjalnie otwarta w warszawskiej Fabryce Norblina. To wspólny projekt Samsung i Smart Kids Planet, który oferuje 13 interaktywnych misji edukacyjnych skupionych na bezpieczeństwie online.

Znaczenie takich inicjatyw jak Stacja Galaxy jest ogromne, szczególnie w obecnym, cyfrowym świecie. Edukacja dzieci na temat bezpieczeństwa w Internecie jest kluczowa do wykształcenia odpowiedzialnych i świadomych użytkowników technologii w przyszłości.

  • Projekt łączy zabawę z nauką, co zwiększa efektywność przyswajania wiedzy.
  • Dzieci mają okazję nie tylko dobrze się bawić, ale też rozwijać umiejętności przyszłości, takie jak kreatywne myślenie czy współpraca.

Strefa składa się z kilkunastu aktywacji i eksponatów, których celem jest edukacja cyfrowa dzieci i rodziców. Poprzez angażujące misje, uczestnicy mają okazję przyswoić wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, urządzeń mobilnych i cyfrowych. Wśród zadań znalazły się m.in. tworzenie silnych haseł, łapanie zagrożeń w sieci, poznawanie netykiety czy identyfikowanie fake newsów.

Przy tworzeniu misji pomogli nauczyciele, a towarzyszami będą bohaterowie Stacji – Kapitan Knox, Netka i Weber.

Jak podkreśla Marta Trojanowska, Senior Marketing Manager w Samsung Electronics Polska: Strefa Stacja Galaxy będzie nowym, ekscytującym miejscem na mapie Warszawy zarówno dla dzieci, jak i ich opiekunów”. Dodatkowo, Adam Kowalczyk z Smart Kids Planet zaznacza, że „wszystkie atrakcje Stacji Galaxy powstały w zgodzie z ideą mądrej zabawy.

Inicjatywa wpisuje się w szerszy program “Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci”, którego celem jest kształtowanie odpowiedzialnych postaw w cyfrowym świecie. Do pierwszej edycji zgłosiło się blisko 290 szkół z całej Polski. Zostały przeprowadzone szkolenia dla nauczycieli, opracowano scenariusze zajęć włączające też rodziców. Placówki mogą otrzymać certyfikat udziału, a najbardziej aktywne – nagrody rzeczowe.

Stacja Galaxy to alternatywna forma aktywności, uzupełniająca program realizowany w szkołach.

  • Strefę można odwiedzać codziennie w godzinach 9–20 w Smart Kids Planet przy Żelaznej 51/53 w Warszawie.

Jak tłumaczy Adam Kowalczyk, współwłaściciel SKP: “Wszystkie atrakcje powstały w zgodzie z ideą mądrej zabawy. Dzięki kosmicznej tematyce angażują najmłodszych w dobrą, wartościową zabawę.”

Kilka praktycznych porad związanych z cyberbezpieczeństwem dzieci:

  • Regularnie rozmawiaj z dzieckiem o jego aktywności w Internecie
  • Naucz dziecko zasad bezpiecznego korzystania z sieci (np. nie podawania danych osobowych)
  • Korzystaj z oprogramowania kontroli rodzicielskiej i filtrowania treści
  • Bądź dobrym przykładem – stosuj się sam do zasad bezpieczeństwa online
  • Zachęcaj dziecko do zgłaszania niepokojących sytuacji

Komentarze

Dodaj komentarz