Czy tablet zastąpi podręcznik?

Nowoczesne technologie stały się integralną częścią naszego świata. Technologie, które zadomowiają się w wychowaniu i edukacji dzieci. To proces przez wielu uważany za szkodliwy dla najmłodszych. Badania jednak dowodzą, że odpowiednio pokierowane przez rodzica czy nauczyciela dziecko, może się nauczyć wielu nowych rzeczy, korzystając z właściwie dobranego laptopa lub tabletu.

Badania przeprowadzone na zlecenie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (w czasie prowadzenia raportu pod nazwą Dzieci Niczyje) jasno pokazują, jak bardzo nieuchronny jest kontakt dziecka z nowoczesnymi technologiami. Okazuje się, że ponad 80% rodziców daje dostęp do smartfonów lub tabletów dzieciom poniżej 6. roku życia (raport Fundacji DDS). Czy to źle? Niekoniecznie, jeśli  wkroczą rodzice. Muszą oni dopilnować czasu korzystania z urządzeń i stosowania ich nie tylko dla rozrywki, ale też do nauki.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Dzieci uwielbiają korzystać z tabletów, laptopów i innych tego typu urządzeń. Do tego, uczą się obserwując zachowania dorosłych. Szybko zauważają, że to urządzenia atrakcyjne dla rodziców i same po nie chętnie sięgają. To szybka droga do dobrej zabawy – wystarczy przecież tylko dotykać i przesuwać palcem po ekranie, by zyskać dostęp do wielu bodźców i kolorów. Taki wirtualny świat jest pociągający dla dziecka. Warto to wykorzystywać, pamiętając o kontroli dostępu do aplikacji i czasu spędzonego przed ekranem.

Tablet oprócz klocków, a nie zamiast nich

Tablet może stymulować rozwój dziecka? Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego w Swinburne University of Technology. Wykazały one, że dzieci uczące się określonej umiejętności na tablecie lub w Internecie, mogą przenieść ją do świata rzeczywistego. Zdaniem ekspertów jest to ważne dla ich rozwoju. Nie zrobi się to jednak samo – trzeba właściwie dobrać sprzęt i łączyć umiejętności ćwiczone wirtualnie z tymi rzeczywistymi. Na czym polega ten mechanizm? Można go najłatwiej zrozumieć posługując się przykładem klocków. Korzystając z tabletu, dziecko gra w grę polegającą na układaniu klocków. Wirtualnie ćwiczy swoją wyobraźnię i myślenie przestrzenne, zdobywając pewne nowe umiejętności. Te umiejętności warto potem utrwalać z dzieckiem, np. wspólnie bawiąc się drewnianymi klockami. Tym samym przenosimy wirtualnie zdobyte kompetencje do świata realnego. Trenujemy je, a przy okazji doskonalimy też zdolności motoryczne dziecka.

Czas na szkołę – jak technologia pomaga w nauce?

Technologia odgrywa ważną rolę także na późniejszym etapie życia dziecka – i nie tylko w czasie wolnym, gdzie służy głównie rozrywce, lecz również w szkole. Systemy edukacji podlegają ciągłym zmianom, idącym w parze z szeroko rozumianym postępem technicznym. W dzisiejszym świecie powoli przestaje dziwić fakt, że zamiast podręczników w plecakach uczniowie noszą tablety. Najnowsze technologie, które znalazły zastosowanie w systemie edukacji, kreują trendy w nauczaniu, które w kreatywny sposób urozmaicają przebieg lekcji.

Grywalizacja

Wśród nich można wyróżnić np. grywalizację, czyli naukę stymulowaną przez wyzwania, mające charakter gier zespołowych. Gry edukacyjne dla dzieci stoją od dawna na wysokich pozycjach na listach sprzedaży i nie chodzi tu tylko o gry planszowe czy interaktywne książki. Dziś aplikacje na smartfony i tablety są najczęściej wykorzystywane do tego typu nauki. Dobra i wciągająca gra potrafi ,,przemycać” wartościowe treści, bardzo łatwo przyswajalne przez dzieci. Innym silnym trendem jest tzw. social learning. Wykorzystuje on sieci społecznościowe do komunikacji i tym samym do wymiany informacji i doświadczeń. Jego idea opiera się o niemal nieograniczonych możliwościach w komunikowaniu się z dowolnymi osobami w czasie rzeczywistym.

Jak właściwie dobrać sprzęt do potrzeb dziecka?

Specjaliści z iSpot opracowali zestaw wskazówek pomocnych w wyborze najbardziej właściwego sprzętu. To proste, wystarczy posłużyć się trzeba podstawowymi kryteriami:

  • Przeznaczenie: interesuje Cię sprzęt do gier i aplikacji edukacyjnych? Tablet lub „lekki” komputer będzie wystarczający. Twoje dziecko potrzebuje bardziej zaawansowanego sprzętu do nauki podstaw programowania lub grafiki, tworzyć video czy modele 3D? Zwróć uwagę na rozwiązania wyposażone w odpowiednio mocne procesory graficzne.
  • Mobilność: jeśli chcesz, by Twoje dziecko korzystało ze sprzętu głównie w domu, warto pokusić się o wybór laptopa lub tabletu z nieco większym ekranem. Będzie mu wówczas wygodniej z niego korzystać. Inna jest sytuacja, jeśli dziecko będzie ze swoim sprzętem chodzić np. na zajęcia dodatkowe, podróżować, wychodzić z domu. Wtedy najlepiej sprawdzą się rozwiązania lekkie.
  • Czas użytkowania: jeśli szukasz sprzętu, na którym Twoje dziecko będzie pracować przez dłuższy czas bez ładowania baterii, weź pod uwagę, że na rynku są urządzenia, które na baterii mogą pracować nawet 12 godzin. Jeśli szukasz czegoś, co często można będzie wyłączyć i włączyć na krótszy czas, bez konieczności podładowywania w międzyczasie, można wybrać rozwiązania, których bateria wymaga ładowania dopiero po 10 godzinach.

Opracowanie: eksperci iSpot Polska


Opublikowano

w

, ,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz