Fajna gra matematyczna, czyli trening rozwojowy w tle rozrywki

Jako rodzice poszukujemy dla naszych „cyfrowych tubylców” rozwiązań, które pod płaszczykiem typowej rozrywki (np. gry przygodowej na urządzenia mobilne) będą wspierały rozwój naszych dzieci. Na rynku przybywa takich rozwiązań i najczęściej będą to właśnie gry mobilne.

Opracowana przez studio Neurodio Games gra, dostępna na telefony i tablety, nosi nazwę Numbala. Angażująca gra akcji z ładną grafiką i ciekawą historią po bliższym przyjrzeniu okazuje się treningiem poznawczym – wspiera naukę matematyki, ułatwiając zrozumienie podstaw arytmetyki u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Bohaterka gry – kosmiczna piratka – zbiera monety i inne trofea, ma misję do wykonania, a przy tym musi zmierzyć się z piratem. Jak przekonują twórcy gry, młody gracz nawet nie zauważa, kiedy rozwija swoje zdolności poznawcze.

Jest to możliwe dzięki temu, że gra nie jest produktem wyłącznie deweloperskim. To również znak czasu – cyfrowe gry i zabawki dla naszych dzieci powstają we współpracy z pedagogami, psychologami czy, jak w przypadku tej gry, naukowcami zajmującymi się neurologicznymi podstawami poznania z Laboratorium Neurokognitywnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interdyscyplinarny zespół zaprojektował grę oraz potwierdził skuteczność treningu poznawczego przez badania wśród dzieci.

Zadaniem gracza jest sterować wysokością statku kosmicznego. Odpowiednie symbole i dźwięki (o zmiennej wysokości odpowiedniej do wysokości statku) rozwijają i wzmacniają rozumienie relacji między liczbami – mózg tworzy połączenia między liczbą a jej położeniem w przestrzeni, co jest solidną podstawą dalszej nauki matematyki.

Gra dostępna jest na smartfony i tablety z systemem Android (ok. 19 zł) i iOS (ok. 24 zł).

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz