Green Power Hackathon – ekologiczne pomysły nastolatków

Green Power Hackathon to warsztaty międzypokoleniowe. W sobotnim wydarzeniu, które odbyło się w siedzibie Santander Bank Polska wzięły udział dzieci w wieku 13-18 lat oraz kilkunastu dorosłych ekspertów. Tuż po powitaniu uczestników przez organizatorów Green Power Hackathon – ekipę Fundacji Pierwsze Miejsca Są Zawsze Wolne oraz Marzenę Atkielską, Prezesa Zarządu Fundacji Santander Bank Polska S.A. rozpoczęły się integracyjne zabawy oraz burza mózgów, które rozbudziły w młodzieży kreatywność i zainspirowały do działania.

W ten sposób zrodziły się cztery wyjątkowe pomysły: EKO FEJM, GREEN TEAM, ECO WALL oraz GLOBAL ECO EDUCATION, realizowane w międzypokoleniowych zespołach. Do każdego projektu przydzielonych zostało 2-3 Supervisorów – programistów, grafików, marketingowców, PR-owców, dziennikarzy i szkoleniowców. Dorośli eksperci wspierali młodzież nie tylko koordynując ich pracę, ale również wykorzystując na rzecz projektów swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie, jednocześnie inspirując nastolatków do poznawania i nabywania nowych kompetencji.

GREEN TEAM

postanowili stawić czoła problemowi plastiku na świecie. Rezygnacja z foliowych reklamówek na rzecz toreb wielorazowego użytku, to ich sposób na walkę o czystsze środowisko. Młodzi ludzie zaproponowali ekologiczne torby swojego autorstwa, które miałyby się znaleźć w większych sieciach sklepowych. Korzystanie z takiego gadżetu skutkowałoby nie tylko zmniejszeniem ilości konsumowanego przez nas plastiku. Zakup torby, to również okazja by zdobyć kody rabatowe na zakupy w ulubionych sklepach. Tak opowiadają o swoim pomyśle:

GLOBAL ECO EDUCATION

za cel obrał sobie poszerzanie świadomości o ekologii oraz edukację społeczeństwa o tym, jak przeciwdziałać wyniszczaniu naszej planety. Zespół zdaje sobie sprawę z tego, że aby chronić środowisko trzeba mieć pojęcie, jak możemy o nie zadbać. Chcą ułatwić zadanie innym ludziom i przekazać niezbędną wiedzę, która pozwoli wszystkim stać się bardziej „eko”. Przedstawiciel inicjatywy w kilku słowach tłumaczy jej założenia:

Global Eco Education jest także na Facebooku oraz Instagramie i to właśnie za pomocą social media, chce docierać do świata ze swoimi informacjami:

https://www.facebook.com/Global-Eco-Education-389735488297855/
https://www.instagram.com/global_eco_education/

EKO FEJM

Aplikacja promująca ekologiczny tryb życia to sposób na ochronę środowiska zaproponowany przez zespół EKO FEJM. Zrzeszenie społeczności przy wykorzystaniu potęgi internetu, uważają za najlepszą drogę do zwiększania świadomości o problemach Ziemi. Do wspólnego dbania o środowisko chcą zachęcić wszelkiego rodzaju firmy i instytucje publiczne. Taka współpraca umożliwiłaby wprowadzenie do ich oferty korzyści w postaci np. rabatów za ekologiczne działania użytkowników. Przedstawiciel ekipy tłumaczy w poniższym wideo, co chcą zrobić:

Na facebookowym fanpage’u Eko Fejm umieściło ankietę dot. potrzeb potencjalnych użytkowników takiej aplikacji. Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią:

https://www.facebook.com/EKO-FEJM-398137014163784/

ECO WALL

Tymczasem załoga ECO WALL chce zagospodarować zaniedbane ściany budynków miejskich, umieszczając na nich malownicze rośliny. Chcą je umieszczać w doniczkach z plastikowych butelek po napojach, odzyskiwanych z recyklingu. To ich pomysł na zmniejszenie ilości generowanych przez nas plastikowych odpadów. Posłuchajcie co mają do powiedzenia o swoim pomyśle:

Możecie także obserwować Eco Wall na Facebooku:

https://www.facebook.com/Eco-Wall-2114465152009887/

Każdy z zespołów niemal przez 8 godzin intensywnie pracował nad rozwojem projektu. Uczestnicy otrzymali następujące zadania do wykonania:

 • przeanalizować problem,
 • zweryfikować już istniejące rozwiązania,
 • opracować profil użytkownika, który miałby korzystać z ich rozwiązania,
 • przeprowadzić wstępne badanie potrzeb użytkowników,
 • stworzyć model biznesowy projektu w oparciu o Lean Canvas,
 • nagrać filmik informacyjno-promocyjny,
 • stworzyć pierwszy prototyp rozwiązania,
 • przygotować i wygłosić prezentację finałową.
green power hackathon

FINAŁY

Efekt końcowy uczestnicy przedstawili podczas finałowych prezentacji. Jury przyznało trzy wyróżnienia i nagrodę główną:

 • projekt EKO FEJM został wyróżniony za połączenie promocji dobrych zachowań z nagrodą,
 • projekt GREEN TEAM otrzymał wyróżnienie za prosty mechanizm akcji ekologicznej,
 • projekt GLOBAL ECO EDUCATION został wyróżniony za promowanie edukacji ekologicznej,
 • nagrodę główną za najbardziej atrakcyjny projekt otrzymał ECO WALL.

Uczestnicy opuścili warsztaty w towarzystwie ekologicznych nagród pod postacią roślinek doniczkowych oraz praktycznych plecaków od partnera wydarzenia – Santander Bank Polska.

Wydarzeniu towarzyszyło także wydanie przez Fundację Pierwsze Miejsca Są Zawsze Wolne poradnika pt. „Wyzwanie: ochrona środowiska. Gotowi?”, wydrukowanego na ekologicznym papierze. Publikację można pobrać także za darmo ze strony fundacji – pobierz poradnik w postaci pliku PDF.

Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki wygranej w konkursie #MamyWspólneCele, zorganizowanym w 2018 r. przez Santander Bank Polska S.A. wspólnie z Fundacją Santander Bank Polska. Organizacje społeczne mogły zgłaszać autorskie projekty, których realizacja dotyczyła jednego z Celów Zrównoważonego Rozwoju wspieranego przez bank.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *