Gry wideo i media społecznościowe to cyfrowe dopalacze

Jak pokazują ostatnie badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, wciągające gry wideo mogą mieć destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie mózgów naszych dzieci – mogą uzależniać, ale i zwiększać skłonność do narkomanii i nadużywania alkoholu w życiu dorosłym. Co robić, podpowiada ekspert z ESET.

Życie w świecie podłączonym do sieci wymaga od nas szczególnej uwagi. Dotyczy to w równym stopniu nas dorosłych, jak i dzieci, które wychowują się w realiach, różnych od tych znanych ich rodzicom. W czasach, w których od najmłodszych lat towarzyszy im smartfon, laptop, tablet oraz pad do gier wideo. To właśnie w nich naukowcy odnajdują niekiedy zagrożenia.

Gry oraz social media potrafią uzależniać i prowadzić do nałogów

Najnowsze badania przeprowadzone przez profesora Ofira Turela z Uniwersytetu Kalifornijskiego mówią o tym, że to właśnie gry wideo oraz media społecznościowe mają znaczący wpływ na sposób zachowania i życie dzieci oraz nastolatków. Jego badania sugerują, że istnieje ścisły związek pomiędzy użytkownikami gier wideo w wieku od 13 do 15 lat i zwiększonym ryzykiem narkomanii lub nadużywania alkoholu przez nich w życiu dorosłym. Obserwacje Turela wykazały, że uzależnienie od gier internetowych prowadzi do zakłóceń połączenia między lewą i prawą stroną mózgu młodego człowieka. Sprawia, że następuje silna aktywacja tzw. układu nagrody, odpowiedzialnego za odczuwanie przyjemności i uzależnienia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) niedawno uznała uzależnienie od gier internetowych za zaburzenie psychiczne. Na całym świecie (np. w Wielkiej Brytanii) powstają już kliniki specjalizujące się w leczeniu takich przypadków.

Wkroczyć w odpowiednim momencie

Gry wideo oraz nadmierne użytkowanie Internetu nie muszą prowadzić do izolacji społecznej dzieci, utraty przyjaźni, a nawet powodować otyłości u najmłodszych. Najistotniejszą rolę w kontekście wychowania dziecka i nauczenia go odpowiednich postaw i zachowań, obowiązujących w Internecie, odgrywa rodzic, który powinien:

  • przeprowadzić rozmowę z dzieckiem na temat możliwości i zagrożeń występujących w sieci;
  • czuwać nad aktywnością internetową swoich pociech;
  • kontrolować, jakim rozrywkom oddają się w Internecie, jakie strony odwiedzają, a także ile czasu poświęcają grom, aplikacjom, czy mediom społecznościowym;
  • pomóc zrozumieć, gdzie leży granica pomiędzy zabawą a przesadnym korzystaniem z Internetu, mogącym prowadzić do uzależnienia, dysfunkcji oraz zaburzeń.

Najważniejsze jest znalezienie złotego środka – umiaru w zabawie

Nowoczesne pakiety bezpieczeństwa i aplikacje mobilne umożliwiają rodzicom sprawowanie kontroli nad najmłodszymi. Za ich pomocą opiekun może zablokować dziecku dostęp do niebezpiecznych lub nieodpowiednich stron, aplikacji, ograniczyć czas poświęcany na gry, nauczyć go świadomego monitorowania swoich aktywności.

Negatywny wpływ gier na dziecko nie jest więc przesądzony. Odpowiednia dawka gier w ciągu dnia oraz dostosowana do wieku dziecka ich tematyka mogą mieć również pozytywny wpływ na jego rozwój, m.in. poprawić percepcję, pamięć, koordynację na linii ręka-oko oraz trenować umiejętność podejmowania szybkich decyzji. Tak jest choćby w przypadku popularnego wśród najmłodszych Minecrafta (czytaj, jaki jest wpływ Minecrafta na dzieci).

Opracowanie: Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń w ESET


Opublikowano

w

,

przez

Komentarze

Dodaj komentarz