Jasne zasady i alternatywa. Jak rozsądnie podejść do korzystania z internetu przez dziecko

Dzieciaki są online niemal cały czas. Jak wynika z badania Państwowego Instytutu Badawczego NASK, 93,9% dzieci łączy się z internetem przez smartfon. Co mogą zrobić rodzice, którzy uważają, że dzieci spędzają w sieci zbyt dużo czasu?

Warto pamiętać, że ucieczka w wirtualną rzeczywistość bardzo często wynika z braku atrakcyjnej alternatywy. W takiej sytuacji rodzic powinien zadbać o to, by odpowiednio zorganizować swojemu dziecku czas po lekcjach. Dodatkowe zajęcia sportowe, nowe hobby, a nawet chwila zwykłej rozmowy – wszystko to może zastąpić kolejne popołudnie spędzone na przeglądaniu Facebooka.

Co mogą zrobić rodzice, którzy widzą, że ich dziecko spędza w sieci zbyt dużo czasu? Według ekspertów z firmy ESET, podstawą jest wyznaczenie jasnych zasad dotyczących korzystania z Internetu. W ich egzekwowaniu pomocna może być specjalna aplikacja zainstalowana na smartfonie pociechy, która pozwala m.in. określić jak długo i w jaki sposób dziecko korzysta z Internetu. Rodzic z jej pomocą może ustalić reguły korzystania z poszczególnych aplikacji. Może chociażby ograniczyć dostęp do portali społecznościowych do 2 godzin między 16:00 i 20:00 czy wyłączyć dostęp do komunikatorów w trakcie lekcji.

Materiał przygotowany przez ekspertów firmy ESET.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz