Letnie memy, którymi interesują się dzieci, dotyczą m.in. szturmu na Strefę 51

Lato sieciowych ludzi

Szaro, smutno, deszczowo, więc wróćmy jeszcze wspomnieniami do do wakacji. Tym razem wraz z firmą Kaspersky sprawdźmy, czego szukają dzieci online latem, kiedy zwykle nasza kontrola jest osłabiona…

Firma Kaspersky, tworząc swój doroczny raport, przyjrzała się letniej aktywności najmłodszych użytkowników sieci.

Szturm na Strefę 51 – nie mogą zatrzymać nas wszystkich. Tak, dla dzieci to też było ciekawe

Jednym z najgłośniejszych wydarzeń lata 2019 r. był komiczny plan szturmu na amerykańską bazę wojskową Strefa 51 w stanie Newada. Przez lata miejsce to obrosło legendą w popkulturze i przedstawiane jest jako ośrodek badań nad istotami pozaziemskimi… Tego lata ponad dwa miliony osób zapisało się do udziału w wydarzeniu na Facebooku o nazwie „Szturm na Strefę 51 – nie mogą zatrzymać nas wszystkich”. Celem akcji było uzyskanie dostępu do tajnej lokalizacji w bazie, aby w końcu przekonać się, czy w Strefie 51 rzeczywiście przetrzymywani są kosmici.

Jednak szczególnie ciekawe jest to, że dyskusje online na ten temat zainteresowały również dzieci. Popularność tego wydarzenia spowodowała falę memów, które były wyszukiwane online przez znaczną część najmłodszych użytkowników internetu.

Nie tylko istoty pozaziemskie, czyli kariera memów

Ze Strefą 51 związanych było około 12% wszystkich żądań wyszukiwania memów tego lata. W efekcie był to najpopularniejszy temat wywołujący żywe dyskusje wśród dzieci. Jedno na dziesięć dzieci jest zainteresowane memami związanymi ze Strefą 51. W powiązaniu z tym tematem dzieci wpisywały również do wyszukiwarki zapytania w rodzaju „współrzędne 51”, „strefa 51 ufo”, „szturm na strefę 51”, „rejestracja do udziału w szturmie na strefę 51” oraz „obcy strefa 51”. Inne popularne memy tego lata dotyczyły takich osobowości internetowych jak „Grumpy Cat” oraz „Ricardo Milos”. Udział żądań wyszukiwania tego rodzaju memów wynosił 4% w pierwszym przypadku i 3% w drugim.

Memy stanowią obecnie istotny element kultury internetowej – są swego rodzaju drogowskazem tego, co popularne. Wiedza o tym, jakie treści są w danym momencie popularne, pomoże rodzicom zrozumieć, czym interesują się ich dzieci online. To z kolei pozwoli ochronić je przed trafieniem na nieodpowiednie treści podczas korzystania z zasobów internetu (Anna Larkina, ekspertka ds. analizy treści internetowych w firmie Kaspersky).

Kategorie treści wyszukiwanych przez dzieci latem 2019

Tego lata dzieci nie zmieniły zbytnio swoich nawyków – podobnie jak rok temu spędzały większość czasu na konsumpcji treści – takich jak filmy, seriale i muzyka (niemal 36%) – i rozmawianiu na portalach społecznościowych (ponad 30%). Sporo czasu poświęcały także na przeglądanie sklepów online (ponad 15%). Zmniejszyło się zainteresowanie treściami pornograficznymi (1%), a zagadnienia takie jak alkohol, wyroby tytoniowe i narkotyki niemal zniknęły z obszaru zainteresowań (0,36%). Co ciekawe, spadek zaliczyły także treści związane z grami komputerowymi (niecałe 2%), co nie oznacza, że dzieci przestały grać – przeciwnie, przerzuciły się w większości na gry mobilne.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky przygotowali dla rodziców kilka porad, które pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa dzieci online:

  • Zwracaj uwagę na to, czym interesuje się Twoje dziecko, i staraj się śledzić aktualne trendy w internecie.
  • Jeśli wiesz, czego Twoje dziecko szuka online, możesz zaoferować mu pomoc i wsparcie, pamiętaj jednak, aby wykorzystywać te informacje w sposób rozsądny.
  • Zacznij korzystać z funkcji kontroli rodzicielskiej, w które są wyposażone rozwiązania bezpieczeństwa lub które są dostępne jako samodzielne, specjalistyczne aplikacje.

Pełny raport poświęcony aktywności dzieci online latem (j. angielski)

Źródło: Kaspersky

Dodaj komentarz