Przejście przez jezdnię to nie czas na korzystanie ze smartfona!

ODŁÓŻ SMARTFON I ŻYJ. Takie napisy pojawiły się w Warszawie przed przejściami dla pieszych. Wymowne zebry ulokowane są w okolicach warszawskich szkół. W ciągu dwóch tygodni pojawi się ich ponad 200.

„Odłóż smartfon i żyj” to tegoroczne hasło kampanii społecznej „Bądźmy Razem Bezpieczni”. Tramwaje Warszawskie prowadzą ją od 2009 roku. Przez te 9 lat liczba wypadków z udziałem pieszych i samochodów na stołecznych torowiskach zmniejszyła się o ponad 30%.

Teraz pod wspólną lupą Tramwajów Warszawskich i Zarządu Dróg Miejskich znalazły się smartfonowe zombie. To pozornie zwykłe osoby, które nieuważnie (i niezauważenie) spacerują po ulicach z telefonami w dłoni. Nie odrywają oczu od ekranu w sytuacjach, które zdecydowanie wymagają skupienia uwagi.

– Coraz częstszą przyczyną wypadków komunikacyjnych jest nieodpowiedzialne korzystanie ze smartfonów i innych urządzeń mobilnych w ruchu drogowym. Często ofiarami takich zdarzeń są piesi, którzy są najbardziej bezbronnymi uczestnikami ruchu. Jednocześnie najczęściej poruszają się po ulicach z telefonami w dłoni – powiedziała Renata Kaznowska, Wiceprezydent m. st. Warszawy.

4  października rozpoczęło się znakowanie przejść dla pieszych w okolicy ponad 200 stołecznych szkół.  Przed pasami pojawiają się napisy ODŁÓŻ SMARTFON I ŻYJ.

Dzisiaj rozpoczynamy kolejną odsłonę kampanii. W ciągu najbliższych dwóch tygodni napisy z hasłem „Odłóż smartfon i żyj” pojawią się na ponad 200 przejściach dla pieszych zlokalizowanych w obrębie warszawskich szkół. Dlaczego akurat przejścia przy szkołach? Odpowiedź jest prosta. Z naszych obserwacji wynika, że grupą najbardziej narażoną na niebezpieczeństwo towarzyszące użytkowaniu smartfonów podczas przechodzenia przez pasy jest właśnie młodzież – mówi Wojciech Bartelski, prezes zarządu Tramwajów Warszawskich.

Podczas przechodzenia przez jezdnię z telefonu korzysta aż 86% użytkowników w wielu 18-24 lat . Słuchają muzyki, rozmawiają, wysyłają wiadomości, a nawet grają czy oglądają filmy. Więcej w rodzicwie.pl o faktach i liczbach dotyczących smartfonowych zombie.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz