Sieciowe zabawki? Najpierw bezpieczeństwo

Jest wiele okazji – choćby dobrze zakończony rok szkolny – by podarować dzieciom elektroniczne prezenty. Jako dorośli nie możemy jednak poprzestać na kupieniu i wręczeniu takiego prezentu – trzeba zadbać także o bezpieczeństwo młodego użytkownika.

Nie ma dziś już nic niezwykłego w tym, że dzieci dostają drogie elektroniczne prezenty – nie tylko „typowe” smartfony, smartwatche, tablety, laptopy czy konsole, ale też aparaty, drony, deskorolki, hulajnogi, zabawki podłączone do internetu czy gadżety edukacyjne: roboty do programowania, globusy, instrumenty.

Ale bez zapewnienia odpowiedniej ochrony, elektroniczne zabawki w rękach dzieci mogą przynieść wiele szkód. Choć wydaje nam się, że dzieci są „cyfrowymi tubylcami”, w większości nie znają one (bo skąd?) zasad bezpieczeństwa sieciowego. Dlatego to rolą osoby dorosłej wręczającej prezent (lub „akceptującej” go przed rozpoczęciem użytkowania) jest odpowiednie zabezpieczenie.

Należy przede wszystkim wybierać prezenty pochodzące od producentów o odpowiedniej renomie, którzy zwracają uwagę na zabezpieczenie urządzeń przed zagrożeniami płynącymi z sieci. Niska cena oznacza często większą podatność urządzeń na zagrożenia.

Milusińscy dostają drogie elektroniczne prezenty, takie jak: , drony, samojeżdżące deskorolki i hulajnogi oraz wiele innych. Widać także trend na technologiczne gadżety edukacyjne — roboty do programowania, globusy i instrumenty muzyczne.

Niestety, bez zapewnienia odpowiedniej ochrony elektroniczne podarunki w dziecięcych rękach mogą wyrządzić wiele szkód. Należy pamiętać, że najmłodsi pomimo doskonałej znajomości obsługi nowoczesnych urządzeń, mają znacznie mniejszą świadomość na temat zagrożeń z nimi związanych.

Rodzice powinni też każdy prezent odpowiednio skonfigurować – tak, aby nie tylko był pożyteczny, ale też nie powodował szkód. Choć dzieci raczej nie ucieszą się z oprogramowania antywirusowego, jego instalacja będzie nie tylko rozsądnym krokiem, ale i dobrym przyczynkiem do rozmów z dzieckiem o bezpiecznym korzystaniu z sieci.

Źródło: G DATA

Komentarze

Dodaj komentarz