Wyłudzenia przez social media. Chroń siebie, naucz dziecko

Oszuści mają wiele sposobów na uzyskanie pieniędzy od swoich ofiar. Na pewno kojarzycie metodę na wnuczka”. Teraz złodzieje przenieśli działania do mediów społecznościowych.

Jednym z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych w internecie do wyłudzania pieniędzy jest Facebook oraz działający przy nim czat – Messenger. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych komunikatorów, gdzie miliony ludzi codziennie wymieniają informacje ze swoimi znajomymi.

„Cześć, mam do Ciebie wielką prośbę”. Tak najczęściej rozpoczynają się wiadomości, mające na celu kradzież przez wyłudzenie. Są one wysyłane przez osobę z listy naszych znajomych, a raczej – przez kogoś kto przejął jej konto. Następnie osoba po drugiej stronie prosi o podanie kodu BLIK, który jest ostatnio coraz bardziej popularną formą realizacji transakcji.

Oto przykład jednej z takich wiadomości, otrzymanych w ostatnim czasie: Proszę powiedz, że jesteś. Nie mam jak wrócić do domu, zgubiłam portfel i zaraz rozładuje mi się telefon. Dasz radę wypłacić mi blikiem pieniądze na powrót? Od razu jak będę w domu to ci oddam. Wydaje się to całkiem prawdopodobne. Dlatego właśnie oszuści wykorzystują codzienne sytuacje by wyłudzić jak największą kwotę.

Pod żadnym pozorem nie należy zgadzać się na taką formę “pomocy”. W pierwszej kolejności należy upewnić się czy osobą po drugiej stronie rzeczywiście jest nasz znajomy. Najlepiej telefonicznie, weryfikując, czy to, co pisze w wiadomościach, nie jest efektem przejęcia konta.

Jeżeli znajomy prosi na Facebooku o pożyczkę, szczególnie z wykorzystaniem BLIKa, koniecznie trzeba zawiadomić go o tym w prawdziwym świecie. Prawdopodobnie na jego koncie doszło do włamania.

Próby wyłudzeń można i należy zgłaszać na policję.

Jak ustrzec swoje konto przed takim włamaniem?

Najprostszym zabezpieczeniem, przed tego typu włamaniami na serwisy społecznościowe jest stosowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego podczas logowania. Jest to nieco dłuższy sposób, ale znacznie bezpieczniejszy – mówi ekspert G DATA.

Równie ważne jest stosowanie oprogramowania antywirusowego, które w porę wykryje czy komputer lub urządzenie mobilne są zainfekowane i przypadkiem ktoś nie wykradł naszych danych logowania do takich serwisów społecznościowych jak Facebook, Instagram czy LinkedIn.

Źródło: G Data

Komentarze

Dodaj komentarz