You Tube Kids wchodzi do Polski. Przyda się rodzicom?

Chwila nieuwagi i już na ekranie dziecka jeszcze przed chwilą oglądającego bajkę w YouTube pojawia się nieodpowiednia treść, oczywiście z lubością wchłaniana przez młodego widza. Serwis przygotował swego rodzaju remedium – aplikację YouTube Kids, dostępną także w Polsce. Ma ona umożliwić  rodzicom wybór i zdefiniowanie treści, które mogą oglądać dzieci.

Wielu z nas zapewne wie, że dzieci do 9 roku życia nie powinny korzystać z internetu bez nadzoru – a może lepiej: towarzystwa? – rodziców. Byłoby idealnie, gdybyśmy zamiast traktować „cyfrę” jako skuteczny wypełniacz czasu naszych dzieci, wspólnie odkrywali ten fascynujący świat. A co najmniej – powinniśmy pilnować zarówno spędzanego w cyfrowym świecie czasu, jak i zwracać uwagę na treści, z jakimi nasze dzieci mają do czynienia.

Tak jednak jest tylko w świecie idealnym. W rzeczywistości niemal każdy rodzic może podać przykłady sytuacji, w których choćby krótkie oddanie dziecka „pod opiekę” urządzenia jest bardzo pomocne. W takich momentach przyda się aplikacja z wbudowanym nadzorem: YouTube Kids, która niedawno weszła do Polski. Oto jej przykładowe funkcje, które doceni wielu rodziców:

Tryb akceptowania treści przez rodziców

Pozwala określić, które materiały dostępne w aplikacji (kanały lub poszczególne filmy) mogą być dostępne dla dzieci. Wśród treści, które można wybrać i zaakceptować, znajdują się specjalnie przygotowane kolekcje. Część z nich to listy stworzone przez YouTube Kids, a szczególnie ciekawe są kolekcje rekomendowane przez partnerów YouTube Kids. Wśród pierwszych polskich partnerów znalazły się na razie Zoo we Wrocławiu, Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie oraz Fundacja Atelier, których kolekcje wkrótce będą dostępne w aplikacji.

Ustawienia wyszukiwania

Opcja pozwala rodzicom zdecydować, czy dzieci mogą swobodnie wyszukiwać treści w aplikacji. Wystarczy włączyć wyszukiwanie, aby umożliwić im dostęp do milionów filmów lub wyłączyć je, aby ograniczyć możliwość wyboru do mniejszego zestawu filmów.

Minutnik

Ułatwia kontrolowanie czasu, jaki dzieci spędzają przed ekranem. Poinformuje dziecko, gdy ustawiony przez rodziców czas korzystania z YouTube Kids się skończy.

Dostęp poprzez hasło i tajny kod dziecka

Dostęp taki umożliwia rodzicom ustanowienie swojego kodu dostępu do ustawień i innych informacji w aplikacji. Dziecko może też utworzyć własny kod, aby zabezpieczyć swój profil. Dzięki temu można ustawić dostęp indywidualnie dla każdego dziecka korzystającego z urządzenia. Jeżeli dziecko zapomni hasła, rodzic może je usunąć. Jednocześnie korzystanie z aplikacji jako użytkownik niezalogowany wyłącza wszystkie funkcje związane z prywatnym kontem, takie jak przesyłanie, udostępnianie, polubienia itp.

Polską wersję aplikacji można pobrać za darmo z Google Play i App Store.

Aplikacja YouTube Kids jest odpowiedzią na problemy dopasowania odpowiednich treści dla najmłodszych widzów. Dzięki niej rodzic nie musi obawiać się, że jego dziecko trafi na szkodliwy materiał, gdyż ma pełną kontrolę nad tym, jakie filmy są pokazywane. Aplikacja jest łatwa w obsłudze i ma prosty, intuicyjny interfejs. Ciekawym udogodnieniem jest minutnik, który blokuje dostęp po określonym czasie. Liczę na to, że aplikacja będzie rozwijana i coraz lepiej dopasowana do potrzeb młodej widowni i ich opiekunów – komentuje CeZIk, twórca YouTube, pomysłodawca kanału dla dzieci NutkoSfera.


Opublikowano

w

, ,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz