84% rodziców martwi się o bezpieczeństwo online swoich dzieci, jednak raczej deklaratywnie. Na rozmowę na ten temat średnio poświęcamy 46 minut. Nie dziennie. Przez całe dzieciństwo naszych dzieci. Tak wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej na zlecenie firmy Kaspersky przez organizację badawczą Savanta.
Jedna z głównych obaw rodziców dotyczy prywatności oraz bezpieczeństwa online dzieci. W szczególności, 64% rodziców przyznaje, że ich dzieci spędzają zbyt wiele czasu online, co oznacza nie tylko rezygnację z wielu typowych dziecięcych aktywności na rzecz czasu ekranowego, ale również nieustanne narażenie na różne potencjalne zagrożenia.
Wśród najbardziej niebezpiecznych zagrożeń online rodzice wymieniają kontakt ze szkodliwymi treściami, np. dotyczącymi seksu lub przemocy (27%), uzależnienie się od internetu (26%) oraz otrzymanie anonimowych wiadomości lub treści nakłaniających dzieci do agresywnych lub nieodpowiednich działań (14%).
Co robić? 81% rodziców uważa, że wspólnym obowiązkiem zarówno rodziców, jak i szkoły jest nauczenie dzieci, na czym polega bezpieczeństwo w internecie. 86% jest zdania, że rodzice mogą lepiej wypełnić to zadanie, ponieważ to do nich dzieci mają na ogół większe zaufanie.
Sprzeczność w postępowaniu rodziców
Rodzice przyznają, że to na nich spoczywa ciężar pokierowania dziećmi w dziedzinie bezpieczeństwa internetowego, jednak przeznaczają na to mniej niż godzinę w ciągu ich całego dzieciństwa.
Zdaniem samych rodziców jest to trudne zadanie, a największym wyzwaniem jest:
- wyjaśnienie zagrożeń w taki sposób, aby dzieci mogły je zrozumieć i odnieść do swojego życia (60%),
- przekonanie dzieci, aby poważnie podchodziły do zagrożeń (51%),
- wpojenie dzieciom, że nie należy ulegać presji rówieśników (42%).
Wyniki badania skomentowała Emma Kenny, wybitna psycholożka, prezenterka radiowa i telewizyjna oraz felietonistka, współpracująca z firmą Kaspersky:
Całkowicie zrozumiałe jest to, że rodzice nie chcą, aby ich dzieci bały się korzystać z internetu. Nie znaczy to jednak, że powinni odpuścić sobie kwestię bezpieczeństwa internetowego. Najważniejsze to znaleźć złoty środek, a świadome dziecko to bezpieczne dziecko. Burząc bariery komunikacyjne odnośnie bezpieczeństwa i etykiety online, rodzice sprawiają, że ich dzieci czerpią to, co najlepsze, ze świata cyfrowego, a jednocześnie mają pewność, że ich podopieczni zachowują się odpowiednio w Sieci. Dzieci wymagają ochrony, którą rodzice będą w stanie im zapewnić, jeśli, po pierwsze, dowiedzą się, jakie strony odwiedzają ich pociechy, spędzając z nimi czas, gdy surfują po Sieci, a po drugie wyposażą je w niezawodne rozwiązanie, które uchroni je przed natknięciem się na nieodpowiednie lub wulgarne materiały.
Porady bezpieczeństwa na dobry początek
Aby pomóc rodzinom chronić dzieci przed różnymi zagrożeniami internetowymi, firma Kaspersky zaleca następujące działania:
- Jeśli wiesz, czego Twoje dziecko szuka online, możesz zaoferować mu pomoc i wsparcie. Pamiętaj jednak, aby wykorzystać te informacje z rozwagą.
- Ustal z dzieckiem, ile czasu może poświęcić na korzystanie z mediów społecznościowych. Przekonaj je, aby nie korzystało z nich w czasie lekcji szkolnych ani w nocy.
- Nie próbuj ograniczać kręgów towarzyskich swojego dziecka, ale powiedz mu, żeby uważnie dobierało sobie przyjaciół i znajomych.
- Rozważ skorzystanie z rozwiązania kontroli rodzicielskiej.
Źródło: Kaspersky
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.