Bezpieczeństwo dzieci podczas ferii – kontrola trzeźwości kierowców autokarów

W czasie ferii zimowych policja odnotowuje znaczący wzrost liczby nietrzeźwych kierowców. W zeszłym roku podczas ferii zatrzymano 8691 osób prowadzących pod wpływem alkoholu, a w wypadkach zginęło 148 osób. Tymczasem według danych MEN na feriach zimowych przebywa obecnie 957 tysięcy dzieci. Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci korzystających z transportu autokarowego podczas zimowego wypoczynku?

W tym artykule przeczytasz o:

Kontrola trzeźwości kierowcy – kto ma do tego prawo?

Mimo że rodzice i nauczyciele nie mogą samodzielnie wymusić na kierowcy poddania się badaniu alkomatem, mają prawo domagać się przeprowadzenia takiej kontroli. Zgodnie z art. 129 ust. 2 pkt 3 prawa o ruchu drogowym, wyłącznie funkcjonariusze Policji są uprawnieni do wykonania badania trzeźwości.

„Szczególnie ważne jest zjawisko nieświadomej nietrzeźwości. Kierowca może nie zdawać sobie sprawy z obecności alkoholu w organizmie, nawet jeśli jego zachowanie nie wzbudza podejrzeń” – podkreśla Hunter Abbott, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego z AlcoSense Laboratories.

Jak prawidłowo zorganizować kontrolę przed wyjazdem?

Organizacja kontroli trzeźwości wymaga odpowiedniego przygotowania:

  • Zgłoszenie potrzeby kontroli z wyprzedzeniem
  • Uwzględnienie ograniczonej liczby patroli policyjnych
  • Świadomość, że zgłoszenia wypadków i kolizji mają pierwszeństwo

Warto pamiętać: Same dobre samopoczucie kierowcy nie jest wystarczającym wskaźnikiem jego gotowości do prowadzenia pojazdu. Już przy stężeniu 0,2 promila alkoholu pojawiają się pierwsze problemy z koncentracją.

Odpowiedzialność firm transportowych

Przedsiębiorstwa transportowe ponoszą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo pasażerów. Badania AlcoSense pokazują niepokojące statystyki – prawie 30% kierowców przyznało się do prowadzenia pojazdu bez pewności co do swojej trzeźwości, a 65,7% z nich kierowało się przy tym wyłącznie dobrym samopoczuciem.

„Alkohol jako substancja psychoaktywna znacząco wpływa na ludzki mózg. Może powodować nieuzasadniony wzrost pewności siebie, przy jednoczesnym spadku realnych zdolności do prowadzenia pojazdu” – wyjaśnia Hunter Abbott.

Nowe przepisy i uprawnienia pracodawców

Od 21 lutego 2023 roku firmy transportowe otrzymały nowe uprawnienia w zakresie kontroli trzeźwości pracowników. Aby przeprowadzać takie badania, przedsiębiorstwo musi:

  1. Wprowadzić odpowiednie zapisy w regulaminie wewnętrznym
  2. Wyznaczyć osobę odpowiedzialną za kontrole
  3. Dysponować skalibrowanym sprzętem pomiarowym

Za naruszenie przepisów pracodawca może zastosować różne sankcje – od upomnienia, przez kary finansowe, aż po zwolnienie dyscyplinarne.


Artykuł powstał na podstawie informacji prasowej AlcoSense Laboratories. Dane dotyczące liczby wypadków i zatrzymań pochodzą z policyjnych statystyk.

Photo by Alora Griffiths, Unsplash

Komentarze

Dodaj komentarz