Czy ChatGPT może pomóc w edukowaniu dzieci o cyberbezpieczeństwie?

Coraz młodsze dzieci regularnie korzystają z internetu. Badania wskazują, że 35% dzieci zaczyna korzystać z własnego telefonu komórkowego w wieku 7-8 lat [1]. Dzieci bardzo szybko i łatwo uczą się używać technologii, a bez naszego wsparcia nie zdobędą wiedzy dotyczącej bezpiecznych zachowań w sieci.

Na szczęście zarówno rodzice, jak i dzieci mają dużą świadomość tego, jak zadbać o cyberbezpieczeństwo. Obydwie grupy potrafią wymienić [2] skuteczne sposoby na ochronę w internecie: prawie 75% rodziców i ponad 80% dzieci wskazuje, że nie należy udostępniać danych, haseł, a także nie wysyłać zdjęć.

Około 72% rodziców oraz dzieci pamięta, że ludzie w internecie mogą nie być tymi, za kogo się podają. Ma to także ogromne znaczenie w dobie rozwoju technologii AI, dzięki której nieuczciwe osoby mogą podszywać się pod innych, autentycznych użytkowników internetu.

Jak zatem połączyć świadomość z zadbaniem o bezpieczeństwo?

Kluczem jest otwarta komunikacja i znajomość narzędzi:

Najgorszą rzeczą, którą może zrobić rodzic, jest wycofanie się ze świata cyfrowego swojego dziecka i założenie, że poradzi sobie ono samo w sieci. Niestety, nie poradzi sobie. Jako rodzice powinniśmy być dla naszych dzieci nie tylko przewodnikami w świecie realnym, ale również pierwszymi edukatorami medialnymi. Aby podejść do tego w odpowiedni sposób, najpierw musimy zrozumieć, że świat internetu jest dla nich bardzo ważny, a jako narzędzie może zaspokoić wiele potrzeb.

Nie powinniśmy także zakładać, że nasze dzieci wiedzą, jak w sposób kreatywny, bezpieczny i higieniczny korzystać z tabletów, smartfonów czy gier. Nie zawsze mają świadomość, jak to robić i często wpadają w najbardziej szkodliwy dla zdrowia czas ekranowy – tak zwany passive screen time – czyli czas bezmyślnego scrollowania. Bądźmy bliżej nich i poświęćmy więcej uwagi temu, co robią w sieci – mówi Maciej Dębski z fundacji Dbam o Mój Zasięg.

ChatGPT radzi – postępuj z rozwagą

Sztuczna inteligencja to temat, który rozpala wyobraźnię wielu osób. Nie można jej uniknąć, jest coraz powszechniej stosowana w wielu obszarach: w aplikacjach, na stronach, w chatbotach… Dlatego zamiast jej unikać, lepiej nauczyć się, jak mądrze z niej korzystać.

Twórcy „Akademii Bezpiecznego Puchatka” postanowili sprawdzić, co Chat GPT wie o cyberbezpieczeństwie najmłodszych. Oto kilka cennych podpowiedzi:

Edukuj

Najważniejsze jest poświęcenie dziecku czasu i uczenie o bezpiecznym korzystaniu z technologii, rozpoznawaniu potencjalnych zagrożeń i radzeniu sobie z nimi;

Komunikuj się

Bez komunikacji trudno o efektywną edukację. Zwracaj uwagę na to, jak spędza czas dziecko i rozmawiaj z nim o tym, jak korzystać z internetu oraz co można tam znaleźć. Warto pomóc mu zrozumieć, że narzędzia takie jak AI służą do nauki i rozrywki, ale nie zastępuje prawdziwych relacji interpersonalnych i nauki od ludzi;

Nadzoruj

Choć to słowo może brzmieć groźnie, nie warto bać się troskliwej opieki. Monitorowanie tego, jak dziecko korzysta z technologii, pozwala upewnić się, że ma bezpieczne i pozytywne doświadczenia;

Ustal ograniczenia czasowe

Ograniczenia czasowe na korzystanie z urządzeń i aplikacji mogą pomóc w zapobieganiu nadmiernemu spędzaniu czasu przed ekranem oraz potencjalnemu uzależnieniu od urządzeń;

Wybieraj odpowiednie aplikacje i zabawki

Jeśli znajdziesz w internecie gry oparte np. na sztucznej inteligencji, warto sprawdzić, czy są przeznaczone konkretnemu przedziałowi wiekowemu i zawierają treści odpowiednie dla rozwoju dziecka. Gry powinny mieć oznaczenie wiekowe dla konkretnej grupy dzieci.

Najważniejsza jest uważność

Każdy opiekun powinien poświęcać swojemu dziecku czas i uwagę, aby wiedzieć, jakie są jego zainteresowania i problemy. Budując w relacji z dzieckiem zaufanie możemy mieć nadzieję, że w przypadku wątpliwości wróci do nas z pytaniem czy prośbą o pomoc.

Jako można pomóc swojemu dziecku zdobyć internetowe supermoce?

Niemal każde dziecko uwielbia oglądać bajki o superbohaterach. Nie każde jednak wie o tym, że przy odrobinie zaangażowania każdy może mieć swoje supermoce. Organizatorzy wspomnianej “Akademii Bezpiecznego Puchatka” zapytali o zasady bezpieczeństwa w internecie także dzieci. Szymon, uczestnik programu, opowiada o bezpieczeństwie w internecie:

Chcę zostać superbohaterem i chronić innych, więc od razu zwróciłem uwagę na to, jak rozmawiam z ludźmi w internecie. Bo bardzo ważne jest reagowanie na hejt i dbanie o swoich przyjaciół. Kiedy coś jest nie tak, trzeba prosić o pomoc dorosłych – mówi Szymon.

„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to ogólnopolski, bezpłatny program dla szkół, w ramach którego placówkom edukacyjnym dostarczane są zestawy materiałów edukujących dotyczących bezpieczeństwa w pięciu obszarach: szkoła, dom, relacje z rówieśnikami, droga oraz właśnie internet. Akcja zwraca szczególną uwagę na takie zjawiska, jak cyberprzemoc, hejt, uzależnienia od urządzeń czy relacje.

Trwają zapisy do tegorocznej edycji programu – warto zachęcić szkołę dziecka do uczestnictwa. Zapisy do XV edycji odbywają się na stronie Zgłoś Swoją Szkołę, gdzie dostępny jest specjalny formularz. Następnie każda zgłoszona szkoła otrzymuje pakiet materiałów edukacyjnych, a cykl lekcji zakończy Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Po wypełnieniu przez nauczyciela Ankiety Podsumowującej placówki otrzymają z kolei Certyfikat i wzór Dyplomu dla uczniów.

Szczegóły na

Foto: Freepik

Treść w oparciu o materiał prasowy Akademii Bezpiecznego Puchatka

Komentarze

Dodaj komentarz